W roku szkolnym 2005/2006 uczniowie kl 1i i 1l LO im. T.Kościuszki w Turku w ramach przygotowanego przez siebie projektu wykonali słowniki geograficzne gmin powiatu tureckiego. W słowniku każdej gminy znajdziecie krótkie informacje o wszystkich obiektach z ich terenu. Uczniowie pracowali na mapie topograficznej 1:50000, korzystali z informacji z urzędów gmin i internetu. Jeśli zobaczysz jakiś błąd, przeoczenie czy nieaktualne dane to bardzo prosimy o kontakt na adres turystyka@turek.net.pl Na początek gmina Brudzew Gmina Brudzew znajduje się we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Obszar gminny położony jest w Dolinie Warty na Krawędzi Wysoczyzny Tureckiej. Obecnie gmina zajmuje powierzchnię 113 km2. Przez zachodni teren gminy przebiega droga wojewódzka nr 470 Kalisz – Turek – Koło, a w części północnej autostrada A2.
Gmina Brudzew sąsiaduje z następującymi gminami: Przykona, Turek, Władysławów, Kościelec, Dąbie i Uniejów i obejmuje 23 sołectwa.
- BIERZMO – leży w kierunku północno-zachodnim od Brudzewa.
- BIERZMO DUŻE – leży w kierunku północno-zachodnim od Brudzewa i na wschód od Bierzma.
- BOGDAŁÓW – leży na południe od Brudzewa. Etymologia nazwy wskazuje, iż słowo to składa się z dwóch członów – „Bóg” i „dał” co świadczy o tym, że miejsce to było wyjątkowo piękne i bogate. Obecnie Bogdałów i Bogdałów – Kolonia stanowią jedno sołectwo. Wieś ta obejmuje tereny pokopalniane, w jednym z wyrobisk utworzono zbiornik przeciwpożarowy, który stanowi atrakcję dla mieszkańców Turku. Przy zbiorniku tym mają swój początek i koniec wszystkie trasy „Ścieżek rowerowych”.
- BOGDAŁÓW – KOLONIA – leży na południe od Brudzewa i na południowy-wschód od Bogdałowa.
- BRATUSZYN – leży na południowy zachód od Brudzewa. Nazwa Bratuszyn pochodzi od słów „bracia tuż” świadczących o bliskości wsi do klasztoru w Brudzewie, spalonego podczas najazdu szwedzkiego w XVII w. Wieś położona jest nad rzeczką Kiełbaską, dopływem Warty. Jest jednym z mniejszych sołectw tej gminy. We wsi mieszka artysta ludowy – Henryk Karbowy.
- BRUDZEW – największa miejscowość leżąca w centrum gminy. Tradycja łączy początki Brudzewa z kmieciem Brudzem, żyjącym ok. X – XI wieku. Brudzew otrzymał prawa miejskie przed 1450 r. lecz obecnie już ich nie posiada. Na terenie tej miejscowości znajdują się dwa kościoły: parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja i Kościół św. Ducha.
- BRUDZYŃ – leży na zachód od Brudzewa. Etymologia nazwy Brudzyń wskazuje na jej związek z Brudzewem. Sołectwo Brudzyń obejmuje dwie wsie: Brudzyń i Smolinę. Do ważniejszych dróg, które przebiegają przez to sołectwo należy droga wojewódzka nr 470 Kalisz – Kościelec. W tej miejscowości znajduje się park, w którym rosną lipy, olchy, świerki, wierzby, jesiony, znajduje się tu również XIX – wieczny pałac.
- CHRZĄBLICE – leżą w południowo – zachodniej części Gminy Brudzew. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od słowa „chrzan”. W skład tej miejscowości wchodzą tereny potocznie nazywane: Parcelą, Górką i Podebojcami. Jeszcze 20 lat temu przez wieś płynęła Struga Chrząblicka, która była dopływem Kiełbaski i zasilała w wodę staw koło kościoła w Brudzewie. Obecnie jej koryto jak i trzy istniejące wcześniej stawy prawie zarosły. Wieś leży przy drodze powiatowej i gminnych.
- CICHÓW – leży na północny – wschód od Brudzewa, nad rzeką Kiełbaską przy drodze powiatowej. Etymologią nazwy tej wsi można wywieźć od słowa cisza, cicho. W skład tej miejscowości wchodzą tereny potocznie zwane: Wiktorów i Cichów Parcela. Pagórki cichowskie znajdują się w granicach Złotogórskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który charakteryzuje się dużą zmiennością rzeźby, dużymi wysokościami względnymi (20 – 57 m) i zróżnicowanymi spadkami sięgającymi znacznych wartości (do 35%). Ciekawostką przyrodniczą Cichowa są dwa gniazda bociana białego.
- DĄBROWA – leży na południowy – wschód od Brudzewa. Nazwa tej wsi pochodzi od słowa dąb. Wynika z tego, że w tej miejscowości rosło zapewne dużo dębów. W skład miejscowości wchodzą tereny potocznie zwane: Górka, Królików, Kuźnica. We wschodniej części przepływa rzeka Warta. Przez łąki i pola przepływa również Teleszyna, zwana potocznie „strugą”. Obecnie w wyniku suszy i działań kopalni odkrywkowej rzeczka wyschła.
- GALEW – leży na południowy-zachód od Brudzewa. Od wieków przez Galew prowadziła droga z Kalisza do Kutna i Warszawy. Do czasu wybudowania kolei do Kalisza, był to główny szlak drogowy, co też pozytywnie wpłynęło na rozwój tej miejscowości. Galew graniczy z czterema miejscowościami: Bratuszynem, Wincentowem, Dzierżązną i Kalinową. Na wzgórzu stoi kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i świętego Walentego wybudowany w 1845r. Parafia słynie z dużych odpustów w dniu szóstego sierpnia i pieszych pielgrzymek z Turku do Galewa. Do Galewa zalicza się takie tereny jak: Czarna Niwa czy Galewska Górka.
- GŁOWY – leżą na wschód od Brudzewa.
- GOLESZCZYNA – leży na północ od Brudzewa.
- HALIN – leży na północny-zachód od Brudzewa.
- HALINÓW – leży na północny zachód od Brudzewa i na zachód od Halina.
- IZABELIN – leży na południowy-zachód od Brudzewa.
- JANISZEW – leży na południowy-wschód od Brudzewa. Na terenie tej miejscowości znajduje się
Kościół pod wezwaniem św. Jadwigi.
- JANISZEW - PARCELE – leżą na wschód od Brudzewa i na północ od Janiszewa.
- JANISZEW PODUCHOWNY – leży na południowy-wschód od Brudzewa i na północ od Janiszewa.
- JANISZEW RUDNICE – leży na południowy wschód od Brudzewa i na południe od Janiszewa.
- JANÓW – leży na północny-wschód od Brudzewa
- KANAŁ PASYWNY – znajduje się na wschód od Brudzewa i płynie w kierunku północno-zachodnim, prawy dopływ Strugi Janiszewskiej
- KIEŁBASKA – dopływ Warty, przepływa przez Bratuszyn, niedaleko Brudzewa i koło Cichowa
- KOLNICA – leży na południowy-zachód od Brudzewa
- KOLNICA - PARCELA – leży na południe od Brudzewa i na wschód od Kolnicy
- KORDOWNIA – leży na południowy-wschód od Brudzewa
- KOZUBÓW – leży na południowy-wschód od Brudzewa
- KOŹMINEK – leży na południowy-wschód od Brudzewa i na północny-zachód od Koźmina
- KRWONY – leżą na południowy-wschód od Brudzewa
- KRWONY - KOLONIA – leżą na południowy-wschód od Brudzewa i na południe od Krwon
- KUŹNICA JANISZEWSKA – leży na południowy-wschód od Brudzewa.
- KUŹNICA KOŹMIŃSKA – leży na południowy-wschód od Brudzewa i na północ od Kuźnicy Janiszewskiej.
- KWIATKÓW – leży na wschód od Brudzewa.
- KWIATKÓW MAŁY – leży na południowy-wschód od Brudzewa i na południe od Kwiatkowa.
- LAS BRUDZEWSKI – leży na północ od Brudzewa.
- LAS SACALSKI – leży na południowy-wschód od Brudzewa i na zachód od miejscowości Sacały. W tym lesie znajduje się Pomnik Powstańców Styczniowych (projektu dra Stanisława Szymańskiego, wykonanie W. Opasa).
- LAS WARENKA – leży na południe od Brudzewa.
- MARULEW – wieś, leży na południowy-zachód od Brudzewa.
- MARULEWEK – leży na południowy-zachód od Brudzewa i na południe od Marulewa.
- NOWA WIEŚ – leży na północny-zachód od Brudzewa.
- NOWY KWIATKÓW – leży na wschód od Brudzewa i na północ od Kwiatkowa.
- OLIMPIA – leży na północny-zachód od Brudzewa.
- PLATAN KLONOLISTNY – znajduje się na terenie prywatnym w Brudzewie, w okolicach kościoła parafialnego. Drewo posiada dwie odnogi zrośnięte w szyi korzeniowej. Obwody pierścienic wynoszą 250 cm i 350 cm, wysokość 15 m.
- PODŁUŻYCE – leżą na południowy-wschód od Brudzewa.
- PRAKSEDÓW – leży na wschód od Brudzewa.
- SACAŁY – leżą na południowy-wschód od Brudzewa, wpobliskim lesie znajduje się pomnik Powstańcoów Styczniowych.
- SKARBKI – leżą na północny-zachód od Brudzewa
.
- SMOLINA – leży na zachód od Brudzewa.
- STRUGA JANIESZEWSKA – jest prawym dopływem Kiełbaski.
- TARNOWA – leży na północny-zachód od Brudzewa.
- TELESZYNA – przepływa przez Kwiatków i płynie równolegle do Warty. Obecnie w wyniku suszy i działań kopalni odkrywkowej rzeczka wyschła.
- WINCENTÓW – graniczy z Galewem, Marulewem i Chrząblicami. Nazwa Wicentów pochodzi prawdopodobniej od imienia właściciela tych ziem – Wincentego. Miejscowość ta jest malowniczo położona na wzgórzu, w południowo – wschodniej części Gminy Brudzew, na wysoczyźnie tureckiej.
- WOLA – leży na południe od Brudzewa.
- WÓLKA – leży na południe od Brudzewa.
Grupa z kl 1i : Marlena Trocha, Michalina Głodna, Magda Kowalska, Natalia Krzesłowska, Ola Piąstka Grupa z kl 1L: Paulina Muszalska, Dariusz Szymczak, Krystian Laskowski |