Tureckie Towarzystwo Turystyczne Koło Turystyczne Z historii Koła Nasz region Nasz śpiewnik Sekcja żeglarska Linkownia Kontakt
startuj z nami  |  dodaj do ulubionych   
Tureckie Towarzystwo Turystyczne
  O nas
  Aktualności
  Relacje
  Imprezy
 Relacje

Spływ rzeką Grabią

GRABIA to niewielka rzeka o dł. 77 km. Wypływa jako Grabówka na pn.-wsch. od wsi Grabica, przepływa przez Łask i uchodzi do Widawki poniżej Rogoźna.

27 i 28 lipca 2004 roku trójka „śmiałków”: Tomasz Dronka (miejscowy), Witold Wojciechowski i Bartek  Wojciechowski (zamiejscowi) spłynęli rzeką Grabią na odcinku Kolonia Karczmy – zalew w Łasku. Nie wiem, czy byliśmy pierwszymi kajakarzami na Grabi, ale na pewno już bardzo dawno tam nikt nie płynął. Ponieważ Grabia może być bardzo ciekawym miejscem krótkich, weekendowych spływów dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej, przedstawiam poniżej krótki opis tej trasy.

 

Rzeka latem w górnym biegu ma niski poziom wody, dlatego nadaje się na spływ nieobciążonymi kajakami. Trzeba się liczyć również z koniecznością wychodzenia do wody w miejscach, gdzie są płycizny i przenoski. Podaję orientacyjny czas płynięcia od momentu startu.

 

Spływ rozpoczęliśmy w Kolonii Karczmy, kilometr poniżej mostu drogowego na trasie Łask – Piotrków Trybunalski.

1h od rozpoczęcia spływu, ok. 1,5 km do młyna w Jamborku. Meandry, liczne łoziny, zwalone drzewa, stare ślady działalności bobrów, odcinek bardzo uciążliwy.

W Jamborku jaz, przenoska prawą stroną do prawej odnogi, 100m na lewym brzegu bar w starym młynie (krótki postój na uzupełnienie płynów), stawy dla wędkarzy. Jamborek to bardzo dobre miejsce do rozpoczęcia spływu - dogodny dojazd, stąd rozpoczyna się mniej uciążliwy odcinek rzeki.

3h od rozpoczęcia spływu do młyna w Talarze. Dłuższe odcinki bez przeszkód (zwalone drzewa, łoziny), rzeka wcina się na 2-3m w podłoże, miejscami w brzegu wychodnie margli, ruda darniowa, małe bystrzyny, kamieniste dno, piaszczyste mielizny. Kilkaset metrów przed młynem w Talarze słabnie nurt, wpływamy na zalew młyna.

Młyn w Talarze, sklep ok. 100 m drogą w  lewo.

5h od rozpoczęcia spływu - młyn w Baryczy.

Przenoska przez kamienny wał w prawą odnogę, mała ilość wody, 100m dalej kolejny próg z kamieni, przeciągamy kajaki. Most drogowy Rokitnica – Ldzeń, płycizny, po połączeniu z odcinkiem młynówki większa ilość wody. Spokojny nurt, mało przeszkód, liczne piaszczyste skarpy, plaże, miejscami mielizny. Po prawej stronie pole biwakowe w Ldzaniu.

500 m przed młynem w Baryczy nurt ustaje, rozlewiska i jedyne miejsce, w którym byli niemili wędkarze. Tu skończyliśmy pierwszy dzień spływu.

W Baryczy przenoska na prawą odnogę, rzeka płytka na krótkim odcinku, 500m dalej most drogowy na drodze Barycz – Kolumna.

1h od rozpoczęcia 2 dnia spływu. Od młyna w Baryczy do mostu w Kolumnie (zwyczajowo pod Bykiem). Mało przeszkód, spokojny nurt, płycizny, przed mostem spiętrzenie kamieni, puste kajaki spuszczaliśmy przy lewym brzegu. Za mostem po prawej stronie plaża i miejsce na biwak.

3h od mostu w Kolumnie do zalewu w Łasku. 500m do mostu drogowego Łask – Łódź. Przed mostem kolejny próg z kamieni, przeciągamy kajaki. Rzeka szeroka i płytka. Pod mostem kolejne kamienie utrudniające spływ.

500 m za mostem rozwidlenie. Nieopatrznie wpłynęliśmy w lewą odnogę zasilającą w wodę zalew w Łasku. Po 50 m betonowy niski jaz, delikatnie spływamy przez spiętrzenie. Dalej rzeka silnie meandruje, bardzo gęste łoziny, zwalone drzewa (bobry), z trudem przedzieramy się przez wierzby, sporo naniesionych śmieci. Ciągniemy kajaki brzegiem na odcinku kilkuset metrów.  Most na ulicy Rzecznej. Ok. 1 km za mostem rzeka rozszerza się, zaczyna się zalew w Łasku, gdzie kończymy krótki, 2 dzień spływu.

Ciąg dalszy niewątpliwie wkrótce nastąpi, ponieważ Grabia jest atrakcyjną rzeką wartą propagowania. Dość czysta woda, naturalny przebieg, ciekawa roślinność i ptaki, atrakcje w postaci starych młynów mogą przyciągnąć kajakarzy. Potrzebne byłoby tylko lekkie przygotowanie szlaku, wycięcie kilku zatorów, przycięcie łozin, tak żeby mogli z niej korzystać wszyscy kajakarze.

Witold Wojciechowski




Zaczynamy Grabię
71.04kB, 520x480 pix


jaz w Jamborku
52.02kB, 546x453 pix


koniec łatwego odcinka - czas na łoziny
57.8kB, 628x518 pix


Bartek walczy z przeszkodą
74.71kB, 478x668 pix


kamienny próg w Kolumnie
52.94kB, 630x483 pix


koniec 2 odcinka - zalew w Łasku
26.55kB, 586x414 pix


Tureckie Towarzystwo Turystyczne   |   Koło Turystyczne   |   Z historii Koła   |   Nasz region   |   Nasz śpiewnik   |   Sekcja żeglarska   |   Linkownia   |   Kontakt
© Tureckie Towarzystwo Turystyczne - www.ttt.turek.net.plrealizacja online24.pl